субота, 27 вересня 2014 р.

Вартові пам’яті

До 70-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників видавництвом «ТАНДЕМ» у 2014 році було видано книгу «Вартові пам’яті».
Книга «Вартові пам’яті» - про музеї бойової слави нашої області – унікальна. І не тільки тому, що аналогів цьому виданню немає в Україні, але ще й тому, що вона благодатно живить і розум, і серце.
Енциклопедична за своїм задумом і змістом, вона водночас пробуджує в нас найкращі емоції – гордість за свою рідну країну і свій народ  і силу духу, що особливо важливо і потрібно в цей непростий час.
Ця книга з’явилась на світ, завдяки ініціативі та творчій роботі кількох громадських організацій – Запорізького обласного благодійного фонду розвитку літератури «Натхнення», Запорізької обласної організації товариства сприяння обороні України, Запорізької обласної організації Національної Спілки журналістів України. Вони виконали величезну роботу, щоб зберегти для нащадків свідоцтва героїчного минулого нашого народу.
«Вартові пам’яті» - це музеї бойової слави регіону, створені людьми і для людей – для всіх поколінь, які живуть і будуть жити на цій землі. Укладена книга у формі дорожньої карти звільнення Запорізької області від фашистських загарбників – від першого населеного пункту – 14 жовтня 1943 року до останнього районного центру – 8 лютого 1944 року. Видання присвячується великим датам - 70-річчю визволення від окупантів Запорізької області та 70-річчю визволення України.
Шкільний музей с.Мала Токмачка
Все починається з музейної кімнати, відкритої 1 вересня 1975 року. Сьогодні історико-краєзнавчий музей носить звання зразкового. З 190 експонатів 125 віднесені до основного фонду. 25 з них – оригінальні. У музеї 8 експозиційних розділів, 4 з яких розташовані в залі бойової слави:
«Село Мала Токмачка в період Великої Вітчизняної війни (жовтень 1941 – вересень 1943)». У розділі представлені спогади та анкети жителів села, Книга Пам’яті учасників Великої Вітчизняної війни – жителів села, створена на основі архівних матеріалів.
«Воїни односельчанці – учасники Великої Вітчизняної війни». Представлені фото фронтовиків, їх фотографії, фронтові листи, особисті речі.
«Бойовий шлях 150-го гвардійського протитанкового артилерійського полку, який звільнив село у вересні 1943 року». У центрі експозиції – картина Оріхівського художника  І.Іванця «Бій під селом Мала Токмачка в 1943 році», подарована музею автором. У багряно-вогняному диму ведуть бій солдати. Поранені, живі і мертві, здиблена земля, покручений метал… Ще один ексклюзив – книга мемуарів командира 150-го полку М.М. Румянцева «Красные лампасы» з дарчим написом. Оди з її розділів присвячений звільненню Малої Токмачки. Експозицію доповнюють спогади і фото ветеранів полку.
«Герої Радянського Союзу в історії села». На стендах матеріали про Героїв Радянського Союзу – земляків І.Проскурова, В.Денисенка і про тих Героїв, чиї імена пов’язані з історією села в воєнні роки – О.Покришкіна, С.Білого, В.Конобаєва.
У музеї проводяться екскурсії, зустрічі з ветеранами, вручаються приписні свідоцтва старшокласникам. Керівник музею – вчитель історії Тетяна Гамова і його рада – справжні ентузіасти. Вони ведуть велику пошукову роботу, готують випуски свого друкованого видання – «Історичний вісник». Є тут і свої екскурсоводи, і постійні відвідувачі – можна сказати, все село. Малотокмачани хочуть знати і пам’ятати свою історію.
Детальніше на сторінках нашого сайту  в розділі «Шкільний музей».

Немає коментарів:

Дописати коментар