вівторок, 24 листопада 2015 р.

Зібравши перлини мудрості


     Наш земляк Іван Ілліч Горбенко, інженер механік, винахідник, кандидат технічних наук став укладачем 2-томника «Золоті слова» - збірки мудрих думок, афоризмів, добрих порад, щирих побажань, прислів’їв та приказок.
     Це результат багаторічних зусиль автора, який цитує багатьох відомих класиків, видатних людей.
     У домашній бібліотеці Горбенків налічується більше 500 примірників художньої, науковотехнічної, медичної, сільськогосподарської та іншої літератури.
     Іван Ілліч читає книги, журнали і газети з олівцем в руках, прочитане аналізує і записує, щоб поділитися з іншими цікавими і корисними думками. Видання адресоване широкому колу читачів.      
       

Урок-подорож «Завітай у бібліотеку»


     Слово бібліотека походить від двох грецьких слів "бібліо" – книга та "тека" – сховище, тобто, слово "бібліотека" означає "книгосховище". 
     У давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості». Чому? Тому що в бібліотеці знаходиться найдорожчий скарб – книга.
     У жовтні для учнів нашої школи було проведено екскурсію для наймолодших школярів до шкільної бібліотеки.
     Метою зустрічі було ознайомити дітей з бібліотекою,  де первачки  дізналися, що таке бібліотека, абонемент, читальний зал, а також відправилися в подорож вуличками нашого книжкового міста, де із цікавістю ознайомилися з книжковими виставками та правилами користування бібліотекою. Також з радістю відгадували загадки, відповідали на запитання вікторини. 
     Бібліотека  - це кімната де живуть книжки. Кожна книжечка має свій будинок, а будинок – адресу. Вона  записується на роздільнику. Коли на роздільнику написана літера Н, значить, за ним стоятимуть книги, прізвища авторів або назва починаються на таку літеру. Наприклад, це можуть бути книги Нечуя-Левицького, Нестайка, але книги можуть позначатись не лише літерами, а й цифрами, тобто 2-означає, що тут стоять книги про природу, 3- про техніку, тощо.
    Також бібліотекар наголосила, що у  бібліотеці книги видають читати додому. До них приходять діти, такі, як і ви, кличуть до себе в гості. Не надовго – на тиждень чи два. Книжечки радіють. Вони люблять мандрувати з школярами, знайомитися з новими читачами. Деяким книжкам сподобалось у гостях. Їх бережно обгортали, між сторінками клали яскраву закладку, щоб швидше знайти останню прочитану сторінку. Відпочивали вони на чистих столиках і в шафах
   Першокласникам дуже сподобалось шкільна бібліотека, тому  що першокласники майже всі вже читають та  виявили бажання одразу записатися до лав читачів бібліотеки.

    

четвер, 29 жовтня 2015 р.

Шкільна бібліотечна конференція


       29 вересня 2015 року, напередодні Всеукраїнського Дня бібліотек, було проведено шкільну бібліотечну конференцію. До участі в роботі конференції було делеговано читацький актив з числа учнів 2-11 класів. У роботі конференції прийняли участь  завідуюча шкільною бібліотекою Оберемок О.М., завідуюча сільською бібліотекою Омеляненко Л.М., вчитель зарубіжної літератури  Васильченко Л.І, адміністрація навчального закладу.
     Головуюча конференції учениці 11 класу Левченко О., оголосила порядок роботи, який був схвалений присутніми. До обговорення були прийняті питання про спільну роботу Ради бібліотеки і учнівського читацького активу 2014-2015 навчального році, про особливості і результати участі школи у конкурсі  «Кращий читач 2015 року»,  обрання нового складу Ради шкільної бібліотеки.
     Завідуюча бібліотекою Оберемок О.М. провела аналіз роботи бібліотеки, учнівського бібліотечного активу, підсумувала хід і перспективи щорічної акції  Живи книго , ознайомила з виставкою діяльність бібліотеки.
     Цікавим, в ході обговорення питання конференції, були виступи учениці 8 класу Остряниці Катерини і вчителя зарубіжної літератури  Васильченко Л.І. які поділилися своїм досвітом участі у районному та обласному конкурсі «Кращий читач 2015 року» і результати поїздки до м. Львова для участи у Форумі книголюбів. Учениця передала до  фондів шкільної бібліотеки книга придбані на  Форумі.
     Бібліотекар сільської бібліотеки Омел’яненко Л.М. презентувала нові поповнення бібліотеки за віковими категоріями та тематикою.
     На конференції, за пропозицією учениці 8 класу Рогозіної О., обрано новий склад Ради бібліотеки до якого від учнівського активу увійшли Левченко О. (11 клас), Булавин Д. (10 клас), Трегуб А. (9 клас), Порьяз О. ,  Рогозіна О., Білоус Н. (8 клас), Надрічна О. (7 клас), Крохмаль А. (6 клас), Токарєва А. (5 клас), Бут К. (4 клас), Адальєва М. (3 клас).
      По завершенню бібліотечної конференції вчителем зарубіжної літератури Васильчекно Л. І. був проведений бліц-опит учнів на знання чарівного світу книги. Учні показали себе, як гідні знавці літературних творів та їх авторів.
     Фоторепортаж ви можете переглянути на сайті КЗ «Малотокмачанської ЗОШ I-III ст» в фотоальбомі: Шкільна бібліотечна конференція (2015 рік)

пʼятниця, 9 жовтня 2015 р.

Львівське свято української книги


Команда громадської організації м. Львова Форум видавців кожен рік проводить фестиваль читання  Книгоманія (вперше конкурс відбувся в 2005 році). За весь цей час в конкурсі прийняли участь майже 1 мільйон дітей. В цьому році переможцями першого ,другого та третього турів Всеукраїнського конкурсу Найкращий читач України -2015 стали Олеся Громей (Оріховська гімназія номер 1 Сузір’я ) та Катерина Остряниця (Малотокмачаньска ЗОШ  1-3 ступенів) . Нагорода за любов до книги – поїздка до Львова. У вересні вони вирушили до Львова на фестиваль дитячого читання під керівництвом провідного бібліотекаря Оріховської районної бібліотеки для дітей В.К. Дідок . Всього на свято книги до Львова завітало 58 переможців . Фестиваль проходив з 9 до 12 вересня .  Першого дня переможців чекав сюрприз : цікава театралізована ніч в бібліотеці в стилі героїв Дж. Ролінг Гаррі Поттер. Протягом цих днів юні читачі Оріхівщини  мали нагоду поспілкуватися з книголюбами з усієї України , з письменниками та іншими талановитими людьми.
     Крім того ,в перший день  відбувся майстер класс Мистецтво фотографії від В. Грабка (фото агенція LUFA ) ,розкриваючи таємниці цього давнього та чудового творіння людства .
Теплі зустрічі з письменниками проводились протягом кількох днів. В перший день – з Катериною Міхаліциною ,письменницею, перекладачкою , заступницею головного редактора Видавництво Старого Лева . Далі – знайомство з іншими письменниками , їхніми книгами ,а також видавницями, серед яких Дзвінка Матіяш , Оксана Радушинська , Наталка Малетич, Андрій Бачинський .
     Діти одержали автографи Оксани Сайко , Андрія Бачинського , Дзвінки Матіяш. Вони разом обирали кращі ідеї для рекламних компаній з залученням дітей до  читання , обговорювали тему Переконай однолітків , що читання – це  поняття , варте уваги .
Екскурсія Львів на долоні ( другий день) залишили незабутні враження від вулиць старого Львова , будинків і соборів , від відвідування державної телерадіокомпанії Львів . Кожного дня відводився час для підготовки літературно-танцювального флеш-мобу ( організатор : SIRUS Dance Academy, хореограф Софія Романів )
      На третій день у найдавнішій науковій бібліотеці Львівського національного університету ім.. І. Франка читачі отримали читацькі сертифікати . Цікавою була роповідь про історію бібліотеки . Про її роль в житті кожного сучасника.
     Потім усі направились на площу Ринок , де відбувся літературно-пригодницький квест . Перемогла команда в складі якої була наша Катя Остряниця . За перемогу кожен член команди отримав на згадку флешку та солодощі . Квест проводився за підтримкою компанії  КИЇВСТАР , і кожен учасник отримав фірмову футболку цієї компанії . Це був черговий набір позитивних емоцій. Крім того, в цей день діти відвідали Державний природознавчий музей та Національний музей ім. Шептицького .
     У суботу . останній день фестивалю ,усі знову направилися на площу Ринок . де відбувся грандіозний літературно – танцювальний флеш-моб. Після цього – підведення підсумків фестивалю ,відзначення кращих фотомитців . інтерв’ю . Читачі отримали побажання від організаторів Книгоманії залишатись такими ж щирими та захопленими ,бути вірними книзі . Заступник головного редактора Видавництва Старого Лева  написала побажання юним читачам Оріхівщини : Щоб були здорові та веселі , щоб книги стали найкращими друзями та завжди були поряд. Мрійте та досягайте того,про що мрієте .
     Фоторепортаж ви можете переглянути в фотоальбомі сайту КЗ "Малотокмачанська ЗОШ І-ІІІ ступенів" "Львівське свято української книги" 

вівторок, 16 червня 2015 р.

Місце, де зароджується духовність

Чудово, коли запрошують у гості. Так нам завжди раді і привітні до нас працівники Оріхівської районної бібліотеки. Вони із задоволенням показують нам нові надходження книг, розповідають, які самі  популярні серед читачів, нагадують про книги-ювіляри. Для нас готують цікаві питання і проводять літературну вікторину, а учні нашої школи, в свою чергу, демонструють свої знання, кмітливість, уважність, ерудованість та начитаність. Хоча 6 клас з віку казок вже виходить, але всіх зацікавила книга, яка вміє говорити, а саме «Айболит» Корнія Чуковського. Хотілося всім натиснути на кнопочку, щоб відтворився звук вибраного героя.
     Роздивляючись у  бібліотеці вироби учнів, оформлення книжкових полиць, було дуже приємно побачити на стенді фотографії наших учнів, не просто учнів, а кращих читачів, переможців конкурсу «Кращий читач -2014» - Трегуб Анастасію та «Кращий читач – 2015»  Остряницю Катерину.
     Читальний зал, з вільним доступом до мережі Інтернет, дав можливість знайти книги сучасних письменників ХХІ століття. Дехто пошкодував, що не взяв флешку.
     Виходячи із бібліотеки ми мали можливість переглянути та оцінити малюнки дітей, які подали свої роботи на конкурс і віддали свій голос за кращий малюнок дитячої уяви.
     Дякуємо адміністрації школи та працівникам Оріхівської районної бібліотеки за цікаву та пізнавальну екскурсію. Бібліотека – це дійсно храм, де зароджується духовність. 


Переможець обласного читацького конкурсу

21 травня 2015 року в місті Запоріжжя,  в  бібліотеці «Юний читач», відбувся обласний конкурс «Кращий читач 2015 року». Наш  навчальний заклад  представляла  Остряниця  Катерина, учениця 7 класу, переможець  районного етапу  конкурсу. Конкурсні змагання проходили у два тури, загальна кількість конкурсантів – 19 учнів, переможців районних етапів конкурсу.
     У першому турі – «Літературна  вікторина» - Катя отримала максимальну кількість балів.  У другому турі – «Презентація улюбленої книги»  Катя представляла книгу О. Генрі «Дари Волхвів»  теж  показала максимальний результат. Журі конкурсу  відмітила актуальність та обґрунтованість  вибору книги, культури мовлення та артистичність нашої конкурсантки. За результатами двох турів Остряниця Катерина посіла І місце серед конкурсантів-семикласників, ставши переможцем  обласного конкурсу «Кращий читач 2015 року»
     Організатори конкурсу подбали і про  після конкурсну  програму для учасників. Учні мали можливість відвідати о. Хортицю і ознайомитись  з історичною  минувшиною  і сьогодення  одного  з  семи  чудес України та поспілкуватися з редакційною групою газети «Клякса».  Вихованці  творчих колективів  міста  Запоріжжя  порадували учасників конкурсу невеликою, але  змістовною  концертною програмою.
     Переможці  конкурсу  отримали грамоти  і цінні  подарунки.

вівторок, 21 квітня 2015 р.

День поезії в школі


20 квітня 2015 року Іван Левченко, поет-земляк, заслужений журналіст України, член Спілки письменників України, кандидат історичних наук, відвідав свою малу батьківщину – село Мала Токмачка, де зустрівся з учнями та вчителями нашої школи. Під час зустрічі, як кажуть, яблуку ніде було впасти, стільки бажаючих прийшло на зустріч з  поетом-земляком Іваном Васильвичем Левченком. Слід зауважити, що подібні весняні поетичні зустрічі вже стали традицію нашої школи (детальніше дивіться на сторінках новин нашого сайту "Поет-земляк", "Поет-земляк знову завітав до нас", "Творча зустріч з поетом-земляком").
    Поет з любов’ю згадав своє дитинство, своє рідне село, своїх однокласників, вчителів. Іван Васильович презентував нам свою нову книгу «За журавлями», сигнальний екземпляр якої щойно вийшов. Він прочитав свої останні найкращі твори, розповів про їх створення та пообіцяв  подарувати  шкільній бібліотеці свою нову збірку, щойно вона вийде з друку.
      Учні школи та вчителі із задоволенням слухали митця слова та задавали йому питання, оскільки вони давно знайомі з творчістю поета. Діти нагородили поета щирими оплесками, а він щедро ділився  новинами свого творчого життя. Побувати на такій зустрічі – це справжнє задоволення, бо своїми віршами Іван Васильович відкрив перед очима вікно в багатий безмежний світ природи, сіяв в юні душі зерна добра, чесності, порядності. Кожен вірш автора - роздуми про сенс життя, про призначення людини, про людські взаємини.
     По завершенню спілкування Іван Васильович мав змогу побувати на щотижневій робочій учнівській лінійці, де саме він і нагородив учасників та переможницю Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України - 2015» грамотами та дипломами.
     Ця зустріч залишила в дитячих серцях тепло і радість від спілкування, бажання пізнання сучасної літературної спадщини. Зустріч стала і новим поштовхом у творчій діяльності шкільної літературної студії «Надія».
     Про життя та творчі досягнення Івана Васильовича Левченка ви можете дізнатись на сторінці його авторського блогу "Світлиця Івана Левченка".

     Фоторепортаж ви можете переглянути в фотоальбомі "Зустріч з поетом-земляком".

«НАЙКРАЩИЙ ЧИТАЧ – 2015»


На землі є багато див, створених природою і зроблених руками людини. І серед них – книга, в якій зібрано весь неосяжний світ. Усе, що створене людським розумом, усе, до чого прагне наша душа, відображене в книзі. Тільки візьми її, прочитай, довідайся про щось нове і поділись своїми враженнями з друзями, однокласниками, батьками. А як ще зацікавити сучасну молодь читати? Саме з метою заохочення дітей до систематичного читання, вироблення навичок самостійної роботи з книгою, ефективності процесу читання і переосмислення прочитаного проводиться  Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач України – 2015».
     Цей конкурс проходить в три етапи: шкільний, районний та обласний. Усі бажаючі взяти участь у ньому повинні систематично вести читацькі  щоденники, багато читати та вміти поділитися враженнями про свою улюблену книжку або улюбленого літературного героя, використовуючи творчий підхід.
     Так, 16 квітня в районній дитячій бібліотеці за звання «Найкращий читач» змагалися 14 учасників з восьми шкіл Оріхівського району. Учасниками 2-го районного етапу  конкурсу з нашої школи стали Надрічна Олена, учениця 6 класу, Остряниця Катерина, Рогозіна Оксенія – учениці  7 класу, Трегуб Анастасія, учениця 8 класу. Учні продемонстрували читацьку активність, загальний рівень ерудиції, артистизм та творчий підхід до презентації улюбленої книги. Кожен учасник емоційно ділився враженнями про улюблену книгу та літературного героя, демонстрували власні творчі доробки - показували  малюнки, плакати, свої вироби, співали пісні. Надрічна Олена розповіла про нелегке життя в суворих умовах Півночі героя повісті Джека Лондона  «Біле Ікло». про віковічну боротьбу добра та зла, про гарних господарів і жорстоких, про те, що найбільша сила в світі - любов, яка зігріває все живе на землі. Наголосила, що птахи, звірі, люди – діти однієї матері природи.   Остряниця Катерина зачарувала своєю розповіддю про самовіддане кохання, жертовність, душевну щедрість молодого подружжя Юнг з новели О.Генрі «Дари Волхвів». На питання про віковічну проблему батьків і дітей, про подолання відстані між близькими, рідними людьми та шляхами їх вирішення   дала відповідь Рогозіна Оксенія, познайомивши присутніх з оповіданням Джеймса Олдріджа „Останній дюйм». Про свою улюблену героїню Мері Поппінс з повісті Треверс, яка  прилетіла в місто зі східним вітром і  з’явилася в родині Бенксів, розповіла Трегуб Анастасія. Вона пишається нянею, бо Мері не читає дітям нудних нотацій, а спокійно і терпляче готує до того, що у житті немає легкого вирішення проблем. Мері Поппінс  завжди тримається як справжня леді, дотримує свого слова. Та разом із тим, вона досить сувора, вимоглива, небалакуча. Поппінс ніколи нічого не пояснює не тому, що не поважає дітей. Просто вона прагне виховати їх самостійними, намагається не просто навчати гарних манер, а навчити думати, аналізувати, робити висновки і приймати власні рішення.
 Настя зробила висновок, що це класно, коли є така няня, але набагато краще, коли цю увагу приділяють наші батьки.
     Під час змагання учасники по черзі, визначеній жеребкуванням, відповідали на запитання, демонструючи свою ерудицію, вміння аналізувати та інтерпретувати прочитане. Виходячи виступати, учасники подавали свої читацькі щоденники для оцінювання. Після цього всі конкурсанти взяли участь у вікторині, де потрібно було дати відповіді на 10 запитань з літератури.
     Наші дівчата-читачі вразили журі конкурсу не тільки яскравими презентаціями творів, але й загальною ерудованістю та цікавими літературними смаками. За ведення читацького щоденника Надрічна Олена, Трегуб Анастасія, Рогозіна Оксенія були нагороджені подарунками, а за участь у конкурсі відзначені Дипломами. За підсумками журі Остряниця Катерина стала переможцем конкурсу «Найкращий читач України – 2015» серед учасників свого віку та отримала грамоту і подарунки. Тепер Катю чекає обласний етап конкурсу «Кращий читач України – 2015». Своїми досягненнями учасники завдячують вчителю світової літератури Васильченко Лілії Іванівні та бібліотекарю Оберемок Ользі Микхайлівні.
         Тож нехай книги входять у кожен дім. Шануйте й бережіть їх. І тоді весь розум, мудрість і людська доброта перейдуть до вас через книги.

«Тиждень вшанування Генія України в стінах школи»

Вже традиційно на початку березня у нас в школі проходить тиждень вшанування памяті видатного поета Тараса Григоровича Шевченка. Саме 9 березня 1814 року в сімї кріпаків на Черкащині народився майбутній геній століть, а 10 березня 1861 року у Петербурзі перестало битися серце талановитого митця.
Тарас Шевченко з плином часу не тільки не віддаляється, а все більше наближається до нас. Чому? Тому що всі ці роки незгасним вогнем усеперемагаючого патріотизму палахкотить могутня і ніжна Шевченкова поезія. До сьогоднішнього дня вона закликає любити свій рідний край, свій народ, брататися сильному зі слабшими, бути справедливим. Чеснотам навчав Шевченко і наших батьків.
І тепер у час інформаційного вихору, на прикладі уривків із творчості Великого Кобзаря навчаємось розуму у нього і ми.
До глибини душі всіх вразило на шкільній лінійці майстерне виконання Шевченківського попурі, що було продовженням 18-годинного поетичного марафону.Так на лінійці учням школи була подарована картина-загадка, на якій  у вигляді пейзажу зображений портрет Шевченка. У бібліотеці представлені твори Т.Шевченка, література про його творчий та життєвий шлях. На дошці оголошень підготовлений інформаційний бюлетень «Віхи біографії Ганія століть» та виставка «Автопортретна галерея Т.Г.Шевченка». Учні молодших класів провели міжкласний конкурс юних читців творів Т.Г.Шевченка, а учні 2-7 класів на уроках образотворчого мистецтва продемонстрували малюнки «Шевченківські образи в уяві дітей».
На відкритому засіданні літературної студії «Надія» звучали вірші Шевченка, авторські твори юних поетів, попурі пісень, музика яких покладена на вірші народного поета. Тиждень завершився покласними годинами вшанування памяті  поета «Світова велич українського поета».

Приємна тепла атмосфера в школі, позитивні емоції вчителів та учнів від проведених заходів в черговий раз довели, що творчість Великого Кобзаря, навіть крізь сторіччя, незмінно не залишає байдужим жодного, хто доторкнувся до неї, а головне – продовжує  обєднувати навколо себе всі покоління синів і дочок українського народу.
 Фоторепортаж ви можете переглянути в фотоальбомі «Тиждень вшанування Генія України в стінахшколи».

вівторок, 3 березня 2015 р.

Поетична світлиця

Цікаво і змістовно пройшов урок позакласного читання в 4 класі. Його тема: «Поетична світлиця». Учні старанно готувались до уроку: читали твори з власної бібліотеки, відвідували шкільну бібліотеку, де за порадою шкільного бібліотекаря, Оберемок Ольги Михайлівни, змогли відшукати твори улюблених авторів. Вона ж допомогла підготувати до уроку виставку поетичних збірок відомих українських поетів.
     А потім були вірші. Навіяні смутком «Думи мої» Т.Шевченка, ліричні і мелодійні Лесі Українки «Краса України, Подолля»; пронизані ідеєю патріотизму вірші «Усе моє, все зветься Україна» Ліни Костенко, «Україна» Валентини Немирової, «В тишині над річкою» Катерини Гордик.
     Але найбільше всіх вразив вірш Володимира Самійленка «Рідна мова» у виконанні Васильченко Даріни. Їй не було рівних у майстерності художнього читання. Наскільки виразно і переконливо донесла вона до свідомості кожного головну ідею вірша, автор якого Т.Г.Шевченко.
     Нікого не залишили байдужими вірші Тамари Коломієць, Павла Тичини, Василя Симоненка, М.Сингайовського. Їх читали Коноваленко Анна, Заяц Анастасія, Богиня Кароліна, Івахненко Ліза, Воронін Максим, Жигало Ігор.
     Учні не лише читали, а й ілюстрували прочитані вірші. Справжню виставку ілюстрацій учні  переглянули в кінці уроку і визначили її переможця. Ним виявився Чучко Артьом з ілюстрацією до твору Т.Шевченка «Тече вода…».

     То ж до побачення поетична світлиця. До нових зустрічей тепер уже  з віршами поетів-земляків на наступних уроках позакласного читання.

 

         







понеділок, 2 лютого 2015 р.

День Соборності України

22 січня в нашій школі відзначалося свято – День Соборності України. Свято – що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року.
 22 січня 1919 року у Києві на Софіївській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (обєднання) українських земель, засвідчений Універсалом  про обєднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось обєднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців. Століттями розірваний український народ возєднався  на своїй землі в єдиній Українській державі.

День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності.


неділя, 1 лютого 2015 р.

Цікава екскурсія


16 січня учні 4 класу відвідали районну бібліотеку. Екскурсія пройшла дуже цікаво. Учні з задоволенням слухали інформацію бібліотекаря про кількість бібліотечного фонду та його різноманітність. Діти переглянули новинки художньої літератури, яка нещодавно поповнила книжковий фонд. Дуже сподобалась книга, яка надрукована за Європейськими стандартами «Вовка Бонд» автором книги є Олена Сумська.
Цікаво пройшла казкова вікторина, яка показала знання учнями народних казок та казок зарубіжних авторів. В кінці екскурсії дітям дозволили переглянути книжкові виставки та виставку дитячих робіт- читачів бібліотеки. Працівники бібліотеки запросили учнів відвідати дитячий інтернет-зал, який працює в бібліотеці.